main content starts here

August 28, 2019 BOE Regular Meeting Agenda

CENTRAL VALLEY SCHOOL DISTRICT
BOARD OF EDUCATION – REGULAR MEETING
WEDNESDAY, AUGUST 28, 2019
CENTRAL VALLEY ACADEMY – LGI
AGENDA

I. EXECUTIVE SESSION  (6:01 P.M.)

  • Medical, financial, credit or employment history of any particular person or corporation, or matters leading to the appointment, employment, promotion, demotion, discipline, suspension, dismissal or removal of any particular person or corporation;
  • Proposed acquisition, sale, or lease of real property, but only when publicity would substantially affect the value thereof.

II. CALL TO ORDER  (7:00 P.M.)

III. PLEDGE OF ALLEGIANCE

IV. AGENDA CHANGES

Consent Agenda – Add:

C(l).  Long-Term Substitute Appointment

  • Julie Delia,   LTS Elementary Teacher,    Effective approx. 9/3/19 – 12/2/19

C(m). Unpaid Leave of Absence

  • Jessica LaBella, Teacher Aide, Effective 9/3/19 – 6/30/20

New Business – Remove:

Approval of 2019-2020 Non-Public School Transportation Request

  • St. Francis de Sales Regional Catholic School: Dibble – Grayson and Logan

V. PRESENTATIONS

  • NNDCC Basic Leadership Academy – Chief Snyder
  • Lego Robotics Team – Jarvis Challengers

VI. ADMINISTRATIVE REPORTS AND RECOMMENDATIONS

A. Superintendent’s Report

  • Capital Project Update
  • Campus Construction Report #26 – August 2019
  • Remington School – Advisory Committee Recommendation Update

B. Administrative Reports

  • Back to School Updates – Building Principals

C. Business Official’s Report

VII. BOARD DISCUSSION

  • Board of Education Evaluation and District Goals

VIII. PUBLIC OPEN FORUM

At this time we would like to give the public an opportunity to comment about this agenda or about programs or operations within the school.  Comments on personnel matters will not be addressed in public session. All comments will be noted and responded to by the Board of Education President or Superintendent at a later date.  We ask that you keep your comments to ten minutes or less.

IX. ITEMS REMOVED FROM CONSENT AGENDA FOR INDIVIDUAL CONSIDERATION

X. CONSENT AGENDA

A.  Approval of Minutes

  • Reorganization & Regular Meeting – July 10, 2019
  • Special Meeting – July 25, 2019

B. Acceptance of Resignations

  • Christine Kennedy, Bus Monitor, Effective 7/12/19
  • Tanya George, Teacher Aide, Effective 7/23/19
  • Meaghan Laymon, Modified Girls Soccer Coach, Effective 8/1/19
  • Katie Monahan, JV Girls Soccer Coach, Effective 8/19/19
  • Barb Carona, Teacher Aide, Effective 8/22/19
  • Julie Tabor, Retired Substitute Building Cleaner, Effective 8/29/19
  • Kathleen Deck, Reading Teacher, Effective 9/1/19
  • Kaleena Leonard, Teacher Aide, Effective 9/1/19
  • Carrie Schofield, Teacher Aide, Effective 9/1/19

C. Approval of Personnel Appointments / Adjustments

a. Administrative Appointment – Four-Year Probationary:

  • Jeremy Kozak, Director of Student Services, Effective 9/30/19

b. Instructional Appointment – Three-Year Probationary:

  •  Kathleen Deck, Family & Consumer Science Teacher, Effective 9/1/19
  • Kathleen Bugeya, ELA Teacher, Effective TBD
  • Shawn DePalma, Music Teacher, Effective 9/30/19

c. Instructional Appointment – Four-Year Probationary:

  • Carrie Schofield, Teacher Assistant, Effective 9/1/19

d. Non-Instructional Appointment – Six-Month Probationary:

  • Andrea Forte, Bus Monitor (4.0 hrs/day), Effective 9/3/19
  • Alta Farrington, Food Service Helper (5.5 hrs/day), Effective 9/3/19
  • Amy Johnston, Food Service Helper (5.0 hrs/day), Effective 9/3/19
  • Amy Totten, Food Service Helper (5.5 hrs/day), Effective 9/3/19
  • Susan Allen, Teacher Aide (5.75 hrs/day) Conditional, Effective 9/3/19
  • Heather Irons, Teacher Aide (7.0 hrs/day), Effective 9/3/19
  • Robecca Krick, Teacher Aide (7.0 hrs/day), Effective 9/3/19
  • Andrea Lawrence, Teacher Aide (7.0 hrs/day), Effective 9/3/19
  • Kayleigh Sweet, Teacher Aide (7.0 hrs/day), Effective 9/3/19

e. Increase in Teacher Aide Hours:

  • Simone Bouck, Increase from 5.75 to 6.0 hrs/day, Effective 9/3/19
  • Barb Frank, Increase from 5.75 to 6.0 hrs/day, Effective 9/3/19
  • Samantha Murphy, Increase from 5.75 to 6.0 hrs/day, Effective 9/3/19
  • Ruth Pearson, Increase from 5.75 to 6.0 hrs/day, Effective 9/3/19
  • Wendy Putnam, Increase from 5.75 to 6.0 hrs/day, Effective 9/3/19
  • Jodi Gay, Increase from 5.75 to 6.75 hrs/day, Effective 9/3/19
  • Glenny Monahan, Increase from 5.75 to 6.75 hrs/day, Effective 9/3/19
  • Dorothy Knapik, Increase from 6.5 to 6.75 hrs/day, Effective 9/3/19

f. Substitute Appointment:

  • Samantha Sharpe, Substitute Food Service Helper, Effective 9/3/19

g. Coaching Appointments – Fall 2019:

  • Modified Field Hockey Volunteer, Kayla Parker
  • Varsity Football Volunteer, Robert McCann
  • Football Volunteer, Tim Rathbun
  • Modified Boys Soccer Coach, Kelly Cave
  • Boys Soccer Volunteer, Tim Day
  • JV Girls Soccer Coach, Jeff Mower
  • Modified Girls Soccer Coach, Brian Lasowski
  • Varsity Girls Soccer Volunteer, Lisa Upson

h. Mentor Coordinator Appointment:

  • Lyn Cipriano

i. Mentor Appointments

  • Lisa Alexander (Mentor), Shawn DePalma(Mentee), Music Teacher
  • Jeff Aulisi (Mentor), Amanda Klink (Mentee), Social Worker
  • Patricia Murray (Mentor), Kathleen Bugeya (Mentee), ELA Teacher

j. Annual Appointments – 2019-2020

  • Amanda Klink, DASA Coordinator – Fisher Elementary School
  • Cuyle Rockwell, Data Protection Officer

k. Extracurricular Appointments – 2019-2020

  • Alliance Club – (Co) Alina HornerAlliance Club, (Co)Brian Van Vechten
  • Art Club Barringer – Nancie Cooney
  • Art Club HS – Joanna Jenkins
  • Art Club MS – Cheryl Hicks
  • Band Club MS – Amy Casale
  • Book/Reading Club ES – Courtney Crim
  • Book/Reading Club HS – Steven Inzer
  • Bookstore HS (Co) – Sarah Seamon
  • Bookstore HS (Co) – Lori Slaughter
  • Breakfast Monitor HS – Donald Hoaglander
  • Breakfast Monitor HS (Jarvis @ CVA) – John Kearney
  • Breakfast Monitor MS – Ryan Biamonte
  • Breakfast Monitor MS – Cheryl Hicks
  • Breakfast Monitor MS – Ann Marie Horan
  • Breakfast Monitor MS – Neil McCraith
  • Breakfast Monitor MS – To Be Determined
  • Bridge Building Program MS – Neil McCrath
  • Chamber Choir HS – Mark Bunce
  • Chamber Strings HS – Shawn DePalma
  • Class Advisor (Freshman) 2 HS – Sharee Forte
  • Class Advisor (Freshman) 2 HS – Sarah Smithson
  • Class Advisor (Junior) 2 HS – Shannon Darrow
  • Class Advisor (Junior) 2 HS – Dawn Forte
  • Class Advisor (Senior) 2 HS – Lisa Alexander
  • Class Advisor (Senior) 2 HS – Jonna Costin
  • Class Advisor (Sophomore) 2 HS – Tara Ruax
  • Class Advisor (Sophomore) 2 HS – Sarah Seamon
  • Department Chair – English (5-8) – Colleen Bunce
  • Department Chair – English (9-12) – Sharee Forte
  • Department Chair – Fine Arts: Art (PreK-12) – Joanna Jenkins
  • Department Chair – Fine Arts: Music (PreK-12) – Mark Bunce
  • Department Chair – Foreign Language (PreK-12) – Andrea Donahue
  • Department Chair – Guidance – Michelle DelConte
  • Department Chair – Library Coordinator (PreK-12) – Steve Inzer
  • Department Chair – Mathematics (5-8) – Jody Balash
  • Department Chair – Mathematics (9-12) – Ron Kuty
  • Department Chair – OccEd/Tech/FCS/Business (PreK-12) – Sarah Seamon
  • Department Chair – PE/Health (PreK-12) – Jane Connors
  • Department Chair – Science (5-8) – Michael Farber
  • Department Chair – Science (9-12) – Kirsten Benson
  • Department Chair – Social Studies (5-8) – John Kearney
  • Department Chair – Social Studies (9-12) – Roy Upson
  • Department Chair – Special Education (5-8 – )Karen Casle
  • rDepartment Chair – Special Education (9-12) – Lori Slaughter
  • Detention Officer HS – Debbie English
  • Detention Officer MS – Melanie Graham
  • Drama Club ES (Co) – To Be Determined
  • Drama Club Advisor HS – Mark Bunce
  • Drama Club Advisor MS – Andrea Nitti
  • Ecology Club Advisor HS – Krista Harwick
  • Foreign Exchange Coordinator (District-Wide – )Lyn Cipriano
  • Grade Level 1 Chair – Michelle Judware
  • Grade Level 2 Chair – Gina Kirkpatrick
  • Grade Level 3 Chair – Ryan Canipe
  • Grade Level 4 Chair – Brittani Canipe
  • Grade Level 5 Chair – Patricia Murray
  • Grade Level 6 Chair – Colleen Bunce
  • Grade Level 7 Chair – Jennie Tofani
  • Grade Level 8 Chair – John Kearney
  • Grade Level K Chair – To Be Determined
  • Grade Level PreK Chair – Shelley Day
  • Green Team MS – Rachel Ebling
  • Health Coordinator (District-Wide) – Jonna Costin
  • Honor Society HS (Co) – Andrea Donahue
  • Honor Society HS (Co) – Sarah Seamon
  • Honor Society MS – Shannon Buttacaroli
  • Interact Club MS – Jennie Tofani
  • Intramurals Boys Barringer – Jessica Slentz
  • Intramurals Girls Barringer – Linsey Connarton
  • Jazz Band HS – Michael Fenton
  • Key Club HS (Co) – Shelly McCarthy
  • Key Club HS (Co) – Lori Slaughter
  • Language Club HS – Andrea Donahue
  • Lego Robotics Competitive ES – Emilie Bell
  • Lego Robotics Competitive MS (5-6) – Ryan Biamonte
  • Lego Robotics Competitive MS (7-8) – Rachel Mucurio
  • Math Club HS – Ron Kuty
  • Mentor Coordinator (District-Wide) – Lyn Cipriano
  • Mock Trial HS – Sarah Seamon
  • Musical Production Asst. Director HS – Sara McHale
  • Musical Production Director HS – Mark Bunce
  • Newspaper MS – Ann Marie Horan
  • NJROTC Advisor HS – Matt Snyder
  • Outdoor Adventure Club HS – Carolyn Jones
  • Power Hour MS – Bethanne Congilaro
  • Power Hour MS – Chris Johnson
  • Prevention Drug Quiz Team MS – Dawn Thomas
  • Select Choir Jarvis Vocal Thunder MS (7/8) – Andrea Nitti
  • Select Choir MS (5/6) – Andrea Nitti
  • Ski and Snowboard Club MS (Co) – Danielle Bliss
  • Ski and Snowboard Club MS (Co) – Aaron Carey
  • Ski Club HS – Jonna Costin
  • Ski Club HS – Steve Inzer
  • Strings Club MS (5-8) – Craig Mehler
  • Student Council HS  (2) – Jon Cole
  • Student Council HS (2) – William Obernesser
  • Student Council MS – Jennie Tofani
  • Traffic Monitor Barringer (Jarvis) – Bethanne Congilaro
  • Traffic Monitor Barringer (Jarvis) – JoJo Levi
  • Traffic Monitor CVA – To Be Determined
  • Writing Club HS – Amy Billings
  • Yearbook Barringer – Brittani Canipe
  • Yearbook Fisher – Jessica Spatto
  • Yearbook HS (2) – Ellen Burney
  • Yearbook HS (2) – Wes Laurion
  • Yearbook MS – Jennifer DeRocco

l. Long-Term Substitute Appointment

  • Julie Delia, LTS Elementary Teacher, Effective approx. 9/3/19 – 12/2/19

m. Unpaid Leave of Absence

  • Jessica LaBella, Teacher Aide, Effective 9/3/19 – 6/30/20

D. Approval of Financial Reports

  • Financial Reports / Internal Claims Auditors Log Summaries – June 2019
  • Cash Account Summary – June 2019
  • Extracurricular Summary Report – June 2019

X.  OLD BUSINESS

A. Termination of Facilities Use Agreement with Capital Region BOCES

  • Facilities Use Agreement for BOCES Grant Writer — $2,500 Effective 8/28/19

XI. NEW BUSINESS

A. Approval of Arrangement of Services – CSE/CPSE/504 Accommodation Plan Meetings

  • June 26, 2019
  • July 8, 2019
  • July 18, 2019
  • August 2, 2019
  • August 6, 2019

B. Approval of Independent Contractor Agreement

  • Sally Claycomb Townsend, Consultation/Supervision, Effective 7/1/19 – 6/30/20

C. Approval of Overnight Field Trip Requests

  • NNDCC Basic Leadership Training – September 23-26, 2019
  • 8th Grade Trip – Philadelphia, PA – June 4-5, 2020

D. Approval to Dispose of Surplus Goods

  •      enVision Math Textbooks – Per 7/5/19 Inventory List

E. Approval of 2019-2020 Tax Warrants

F. Approval of Extension to Contracts with Birnie Bus – 2019-2020

G. Approval of 2019-2020 Lease Agreement

  • Herkimer BOCES, Pre-K Classroom at Fisher (2), Effective 9/1/19 – 6/30/20

H. Approval of Resolution to Adopt Proposition for Sale of Remington Building and Authorize Special Meeting of Qualified Voters

I.   Approval of Policy Audit – Section 6000 – Personnel

  • #6002 – Complaints and Grievances by Employees
  • #6105 – Mentoring Programs for First Year Teachers
  • #6200 – Appointment of Athletic Coaches
  • #6201 – Volunteer Coaches
  • #6300 – Leaves of Absence for Serious Health Conditions or Family Care
  • #6300.1 – Request for Family/Medical Leave
  • #6300.2 – Notice of Eligibility and Rights & Responsibilities
  • #6300.3 – Certification of Health Care Provider for Employee’s Serious Health Condition
  • #6300.4 – Certification of Qualifying Exigency for Military Family Leave
  • #6300.5 – Certification of Health Care Provider for Family Member’s Serious Health Condition
  • #6400 – Fingerprinting and Criminal History Record Checks for Prospective Employees
  • #6400.1 – Statement for Emergency Conditional or Conditional Appointment
  • #6400.2 – Fingerprinting Payroll Deduction – Delete
  • #6401 – Drug and Alcohol Testing (Transportation)
  • #6401.1 – Acknowledgment, Authorization and Consent Form for Drug & Alcohol Testing
  • #6500 – Supervision of Students
  • #6600 – Leave for Cancer Screening

J. Approval of Policies

  • #4506 – Procurement: Uniform Grant Guidance for Federal Awards – Required
  • #7102 – Immunization and Dental Health of Students – Revisions

    XII. NEXT MEETING: September 18, 2019 – Regular Meeting

    XIII. ADJOURNMENT